Ach, ty politické dobrodružství! Zatímco důchodcům bylo vzato z plánovaného navýšení průměrně 1 010 korun, poslancům se na začátku roku platy zvýšily o desetitisíce. Není to humbuk, čeští poslanci si vedou lépe než jejich němečtí a rakouští kolegové, alespoň co se týče poměru platu k průměrné mzdě. Náš příběh začíná srovnáním platů poslanců v Evropě.
Když MF DNES porovnala platy českých poslanců se zbytkem Evropy, objevila se zajímavost. Ano, základní mzda českého poslance je sice nižší než v Německu, ale po zohlednění průměrné mzdy se najednou stáváme šampiony! Čeští poslanci berou 2,5násobek průměrné mzdy, zatímco Němci jen 2,3násobek.
A co teprve Chorvatsko? Poslanci tam berou v přepočtu „pouze“ 64 tisíc korun. V poměru k průměrné mzdě si ale nejlépe vedou Řekové. Hlavní ekonom Trinity Bank, Lukáš Kovanda, potvrdil, že čeští poslanci jsou ve skutečnosti na tom lépe než by se mohlo zdát.
Jakoby to nestačilo, čeští poslanci dokážou porazit i Rakousko! Rakouští poslanci mají sice vyšší základní plat, ale v poměru k průměrné mzdě si vedou hůře. Čeští poslanci tak získávají další hvězdičku na svém pomyslném vítězném praporu.
Na vrcholu žebříčku platů jsou Němci, Rakušané, europoslanci a Islanďané, zatímco na opačném konci jsou Chorvatští poslanci. Co se týče poměru vůči průměrné mzdě, Řekové vedou s platem kolem 110 tisíc korun, což je 3,5násobek průměrné mzdy v zemi.
Abychom byli spravedliví, MF DNES porovnávala pouze základní platy poslanců. Kromě toho ale politici v řadě zemí pobírají ještě příplatky za funkci či náhrady. V Česku má 174 z 200 poslanců další funkci (například ve výborech), díky níž berou o desetitisíce více než řadový poslanec.
A není to všechno, řada českých poslanců si přivydělává ještě jinak. Jak připomněl politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, mnoho poslanců má běžná zaměstnání, která vykonávají i během svého poslaneckého mandátu. Mezi současnými poslanci najdeme například lékaře či právníky.
Takže co si z toho vzít? Čeští poslanci si ve srovnání s německými a rakouskými kolegy vedou v poměru platu k průměrné mzdě lépe. Přestože je základní mzda českých poslanců nižší, po zohlednění průměrné mzdy se situace obrací ve prospěch našich zástupců. A kdo ví, možná by to mohlo důchodcům přinést alespoň trochu útěchy.